1.6 C
Kraków
niedziela, 8 grudnia, 2024

Fizjoterapia i osteopatia dla kobiet w ciąży i po porodzie

Okres ciąży jest normalnym stanem fizjologicznym, pomimo to niejednokrotnie stanowi dla Kobiet duże wyzwanie. Podczas dziewięciu miesięcy w ciele matki, noszącej pod sercem swoje dziecko lub dzieci, następuje bardzo dużo zmian na rożnych poziomach. Z jednej strony struktury ciała adaptują się do obecności rozwijającego się płodu, z drugiej zaś znaczące zmiany zachodzą w funkcjonowaniu układu hormonalnego kobiety. Organizm stopniowo dostosowuje się do wszelkich modyfikacji na poziomie struktur ciała jak i psychiki, jednak zazwyczaj towarzyszą temu procesowi okresy dużego dyskomfortu, licznych dolegliwości bólowych, wahań nastrojów oraz napięć w obrębie układu mięśniowo – powięziowego.

Na dolegliwości ciążowe pomoże osteopatia

Osteopatia jest jedną z metod na pokonanie bólu w ciąży

Osteopatyczna terapia manualna ma duże przełożenie w procesie niwelowania bólu oraz narastających napięć ciała kobiety w ciąży. Odpowiednio dopasowane techniki poprawiają elastyczność i regulują struktury mięśniowo-stawowe. Fizjologicznie prawidłowe ułożenie struktur ciała wpływa z kolei na korzystnie na przenoszenie i rozkład napięć w ciele ciężarnej kobiety.

Terapia manualna pomoże przygotować się do porodu

Przez kompleksowo uelastyczniające i rozluźniające działanie terapia może przyczynić się do mniej bolesnego i sprawniejszego porodu, a przede wszystkim w dużym stopniu poprawić komfort codziennego funkcjonowania Kobiety w okresie ciąży oraz szybsze dochodzenie do pełni sił po porodzie, która matce w opiece nad noworodkiem jest niezbędna.

Zapraszamy na konsultację

Stres i złe samopoczucie wywołane bólem niekorzystnie wpływają nie tylko na przyszła mamę, ale również na rozwijające się dziecko. W trakcie konsultacji dowiesz się czy Twoje dolegliwości mogą zostać poddane terapii. Bólom i napięciu nerwowemu podczas ciąży można zaradzić - skorzystaj z osteopatii.

Terapia osteopatyczna kobiet w ciąży - jak może pomóc?

Zniwelować bóle i napięcia w obrębie miednicy

Przede wszystkim osteopatia wpływa korzystnie na obszar obręczy biodrowej, która u Kobiet w ciąży bywa często strukturalnie obciążona i zaburzona. Miednica to fundamentalny obszar dla ciała kobiety ciężarnej, a głównie dla narządów zlokalizowanych w miednicy mniejszej. Anatomicznie talerze biodrowe od tyłu połączone są z kością krzyżową poprzez stawy krzyżowo biodrowe, z przedniej strony miednicę łączy spojenie łonowe. Macica posiada połączenie więzadłowe z kośćmi biodrowymi w konsekwencji czego każde zaburzenie strukturalne miednicy ma bezpośrednie przełożenie na stan napięciowy narządu rodnego. Zaburzenie równowagi strukturalnej obręczy biodrowej może również przełożyć się na wzmożone napięcie mięśni w jej obrębie jak np. mięśnia gruszkowatego, którego patologiczny stan napięciowy może powodować bolesne objawy typowe dla rwy kulszowej.

Usunąć obrzęki

Konsekwencją wzrostu ciśnienia jamy brzusznej u Kobiet w ciąży może być utrudnienie pracy układu krążenia. Najczęstszymi objawami tej dysfunkcji są między innymi: uczucie ciężkich nóg, któremu często towarzyszy opuchlizna. Odpowiednio dobrane techniki terapeutyczne przyczynią się do redukcji objawów.

Wyciszyć układ nerwowy

Poprzez redukcję napięć całego ciała, wyciszenie objawów bólowych, poprawę funkcjonowania pracy narządów wewnętrznych oraz wyciszenie układu współczulnego. Kompleksowo rozluźnione partie ciała oraz uaktywnione procesy przepływu płynów w narządach wewnętrznych wpłyną na lepsze funkcjonowanie kobiety każdego dnia ciąży oraz przyspieszą regenerację organizmu, skracając okres połogu.

Usunąć bóle odcinka lędźwiowego

Delikatne i bezpieczne techniki terapeutyczne pozwolą pozbyć się nadmiernych napięć z tego rejonu. Wyrównana asymetria w obrębie miednicy już w dużym stopniu zredukuje dolegliwości bólowe.

Wspomóc pracę mięśni dna miednicy

Wspomaganie powyższej okolicy może uchronić Kobiety przed nieprzyjemnymi konsekwencjami ciąży, takimi jak nietrzymanie moczu czy obniżenie anatomiczne narządu rodnego.

Wyregulować pracę przepony

Podczas rozwijającej się ciąży dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, z tego tytułu przepona z każdym miesiącem będzie mieć trudniejsze warunki pracy. Przepona oddechowa jest bardzo ważnym obszarem w ciele, który wspomaga wiele układów takich jak pokarmowy, limfatyczny, krwionośny czy trzewny dlatego tym bardziej ważnym jest aby pracowała pełną parą.

Wspomagać funkcjonowanie pracy narządów wewnętrznych

Rozwijające się w brzuchu dziecko może wpływać na zmiany w naturalnej mobilności narządów wewnętrznych takich jak żołądek, jelita, wątroba, trzustka. Ich dysfunkcję objawiają się takimi dolegliwościami jak problemy jelitowe, zgaga czy też wzdęcia. Delikatne techniki osteopatyczne stosowane w obrębie jamy brzusznej pomogą złagodzić dolegliwości przy jednoczesnym wspomożeniu funkcjonowania narządów trzewnych.

Fizjoterapia i osteopatia dla mam i kobiet w ciąży w Krakowie

Gabinet osteopatii Kraków

Adres: Centrum Osteohelp.pl
ul. Bolesława Limanowskiego 15/13,
30-551 Kraków

Godziny pracy

Sprawdź grafik

Telefon

Telefon: 884 055 955

E-mail

[email protected]