14.7 C
Kraków
czwartek, 12 września, 2024

Terapia osteopatyczna w leczeniu bólu i dysfunkcji w obrębie kręgosłupa

Ośmiu na dziesięciu Polaków uskarża się na bóle pleców. Jedni skarżą się na ból w odcinku lędźwiowym, inni na dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym a pozostali na bóle krzyżowe. Najlepszym sposobem na pozbycie się wymienionej przypadłości jest terapia osteopatyczna. Kompleksowe podejście do problemu dysfunkcji kręgosłupa pozwala skutecznie leczyć patologie w obrębie kręgosłupa.

Osteopatia a tradycyjna medycyna w leczeniu dysfunkcji w obrębie kręgosłupa

Idąc do lekarza najczęściej obok wywiadu wykonuje się badania: TK, RM i RTG. Niestety, nierzadko wymienione badania nie gwarantują określenia źródła bólu. Lekarze często też proponują leczenie farmakologiczne w postaci dużych dawek tabletek przeciwbólowych. Lekarstwa te przynoszą ulgę w danej chwili, natomiast nie prowadzą do poprawy stanu zdrowia. Warto też wspomnieć o koszmarnie długich kolejkach do specjalistów zajmujących się rehabilitacją, neurologią czy ortopedią. Ponadto, lekarze zwykle szukają połączenia dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa z przeciążeniami i zwyrodnieniami. Przyczyna dolegliwości bólowych często leży zupełnie gdzie indziej. Znaczna część unerwienia narządów znajdujących się w jamie brzusznej (np. Jelita, wątroba, żołądek) wywodzi się z układu autonomicznego przy trzonach kręgów odcinka kręgosłupa piersiowego. Sygnały wysyłane przez ciało muszą przebyć drogę do brzucha z czaszki. W świetle tych informacji nie powinien dziwić fakt, że następujące przypadłości mogą wpływać na funkcjonowanie kręgosłupa:

  • wzdęcia
  • zaparcia
  • refluks
  • ból żołądka
  • kolki niemowlęce

Warto też zauważyć, że na tej samej zasadzie dysfunkcje kręgosłupa mogą powodować wystąpienie objawów na poziomie układu pokarmowego.

Badanie i terapia dysfunkcji w obrębie kręgosłupa

Terapię manualną w leczeniu dysfunkcji w obrębie kręgosłupa poleca się po pierwsze ze względu na jej łagodny przebieg oraz delikatność. Pacjent nie uskarża się na dodatkowy ból i dyskomfort. Oprócz tego, terapeuci osteopatyczni to ludzie z wykształceniem fizjoterapeutycznum lub medycznym, którzy mają za sobą też studia z osteopatii. Zatem są to osoby profesjonalne i w pełni przygotowane do wykonywanej pracy.

Warto też wspomnieć, że osteopatia koncentruje się nie tylko na dolegliwości o charakterze bólowym a kompleksowo i globalnie na pacjencie, jego zdrowiu i samopoczuciu. Szersze spojrzenie na pacjenta pozwala na połączenie objawów z częścią ciała, która nie jest w oczywisty sposób powiązana z miejscem odczuwania bólu.

Za pomocą dłoni osteopaty ciało pacjenta zostaje pobudzone w całości celem zredukowania dolegliwości bólowych oraz zwiększenia ruchomości określonych partii ciała. Terapia gdzie pracuje się nad mięśniami, więzadłami i tkankami łącznymi niweluje napięcie spowodowane bólem pleców, które może prowadzić do zaburzenia równowagi całego systemu. Osteopaci zwracają uwagę, że dysfunkcje neurologiczne, nieprawidłowości w pracy naczyń krwionośnych i mięśni, kłopoty z odpornością czy nawet poważne zaburzenia natury emocjonalnej i psychicznej mogą mieć swoje źródło w dolegliwościach bólowych kręgosłupa. Usprawniając pracę układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego terapia znacznie poprawia pracę innych układów w ciele człowieka. Albo na odwrót: optymalizując przepływ szlaków krążeniowych i nerwowych czy eliminując problemy trzewne, pozbywa się spowodowanego przez nie bólu z pleców pacjenta.

Jak wygląda terapia u osteopaty?

Terapia osteopatyczna odbywa się bez środków farmaceutycznych oraz technik inwazyjnych ingerujących w ciało pacjenta. Osteopata przez palpacyjne techniki terapii oraz diagnozy zmusza organizm pacjenta do wznowienia i regeneracji wewnętrznych procesów samoregeneracji oraz samoleczenia. W konsekwencji, dolegliwości bólowe w obrębie pleców ustępują poprzez terapię patologicznej przyczyny bólu.

Proces terapeutyczny rozpoczyna diagnoza. Kiedy już uda się określić przyczynę dolegliwości bólowych Osteopata stosuje techniki manualne, mobilizację narządów i tkanek, manipulacje osteopatyczne oraz terapię tkanek miękkich. W efekcie udaje się uwolnić kość krzyżową i usprawnić drenaż żylny kręgosłupa. Dzięki temu ustępują napięcia w układzie powięziowym i mięśniowym, co oznacza zwalczenie bólu.

Terapię osteopatyczną poleca się w poniższych przypadkach:

  • Rwa barkowa
  • Rwa kulszowa
  • Stany pooperacyjne
  • Ograniczenie ruchomości
  • Nerwoból
  • Przepuklina krążka międzykręgowego
  • Mrowienie kończyn
  • Lumbago
  • Zaburzenia czucia
  • Drętwienie kończyn
  • Zmiany zwyrodnieniowe
  • Dyskopatia

Umów wizytę u osteopaty

Poniżej znajdziesz listę rekomendowanych osteopatów i fizjoterapeutów w Krakowie. Możesz umówić się na wizytę już teraz!

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia

Tola Wierzbik

Osteopatia / Fizjoterapia

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Centrum Osteopatii Kraków

Adres: Centrum Osteohelp.pl
ul. Bolesława Limanowskiego 15/13,
30-551 Kraków

Godziny pracy

Sprawdź grafik

Rejestracja

Telefon: 884 055 955

E-mail

[email protected]