20.5 C
Kraków
poniedziałek, 20 maja, 2024

Refluks u niemowlaka - leczenie osteopatyczne

Refluks

Jednym z częstych problemów niemowlaków, na który rozwiązanie oferuje osteopatia, jest refluks. Refluks niemowlęcy to zaburzenie, w którym niemowlę po karmieniu cofa mleko lub w przypadku refluksu cichego, staje się nadzwyczaj niespokojne. Może zacząć płakać w czasie karmienia lub zaraz po, a czasem także w nocy. Problem dotyczy zarówno karmienia piersią, jak i butelką. Jako źródła refluksu osteopatia wyróżnia 2 czynniki: chemiczne i fizyczne. Czynnikiem fizycznym powodującym występowanie refluksu jest nieprawidłowe funkcjonowanie mięśnia dolnego zwieracza przełyku. Chemicznym czynnikiem jest nieprawidłowe trawienie pokarmu.

kolka niemowlęca

Umów wizytę

Poniżej znajdziesz listę rekomendowanych osteopatów i fizjoterapeutów pediatrycznych w Krakowie. Możesz umówić się na wizytę online już teraz!

Sylwia Kiper

Fizjoterapia / Osteopatia niemowląt

Anna Bełdowska

Fizjoterapia niemowląt

Oznaki/objawy refluksu dziecięcego

Typowe oznaki refluksu mogą obejmować:

  • Wymioty,
  • Czkawkę i kaszel,
  • Drażliwość – płacz w trakcie i po karmieniu,
  • Uspokajanie się dziecka tylko, kiedy siedzi w prostej pozycji,
  • Niespokojny sen i częste budzenie,
  • Głośny oddech,
  • Wyginanie się dziecka do tyłu, podciąganie nóg, usztywnianie ciała podczas próby karmienia,
  • Utratę masy ciała lub nieodpowiedni przyrost masy ciała,
  • Nieświeży oddech, krztuszenie się lub dławienie pod koniec karmienia,
  • Niedokrwistość.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Istnieje wiele miejsc w ciele niemowlęcia, których podrażnienie może spowodować refluks. Niektóre z tych obszarów obejmują przeponę piersiową (mięsień oddechowy), przez którą przechodzi przełyk. Kiedy na tym odcinku pojawiają się kłopoty, zwieracz, który normalnie zamyka się, aby zatrzymać refluks, nie działa prawidłowo. Mleko cofa się wraz z kwasem trawiennym, co jest niebezpieczne dla wrażliwej wyściółki przełyku.

Także napięcie żeber i klatki piersiowej (górnych pleców) może wywoływać podrażnienia, ponieważ żołądek współdzieli z nimi układ nerwowy, a więc jedno może negatywnie wpłynąć na drugie. Zdarzają się przypadki, gdy problem pochodzi od podrażnionego nerwu błędnego, wychodzącego z podstawy czaszki i połączonego z żołądkiem. Dzieje się tak, jeśli dziecko poddane zostało siłom ściskającym, np. poprzez utknięcie w kanale rodnym w czasie porodu. Osteopatia ma na celu przywrócenie równowagi we wszystkich tych obszarach oraz przerwanie cyklu refluksu i bólu.

Leczenie refluksu u niemowlaków

Leczenie osteopatyczne wykorzystuje delikatne techniki, aby rozwiązać problem zaburzenia równowagi lub dyskomfortu u dziecka. Techniki te mogą obejmować artykulację (powtarzające się rytmiczne ruchy w pełnym zakresie stawu), delikatne rozciąganie, a także masaż. Zabieg pomaga rozluźnić więzadła i mięśnie. Leczenie jest bardziej responsywne niż asertywne, co oznacza, że ​​każde dziecko jest traktowane zgodnie z reakcją jego ciała. Wymaga to wyczucia i wrażliwości, oraz zdolności „słuchania” reakcji dziecka za pomocą wykwalifikowanych dłoni.

Osteopaci patrzą na organizm całościowo, w szerokiej perspektywie, jako zbiór połączonych i wzajemnie oddziałujących na siebie elementów. Ponieważ ciało dziecka jest poddawane stresowi i napięciu podczas porodu, może to prowadzić do różnych zaburzeń równowagi organizmu. Trudny, bardzo długi lub bardzo krótki poród mogą powodować napięcie w kręgosłupie i żebrach niemowlęcia. Może to zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Nierzadko zdarza się, że dziecko cierpiące na zaburzenia refluksowe usztywnia się i wygina plecy z bólu. Osteopata może zmniejszyć napięcie mięśni i stawów, co może pomóc złagodzić dyskomfort.

Na standardowej wizycie u specjalisty, po zgłoszeniu występowania refluksu, początkowo matka zostanie zapytana o przebieg ciąży, poród oraz ogólny stan zdrowia dziecka, sposób karmienia i rytm snu. Następnie osteopata czaszkowy oceni problem przy użyciu palpacji i z użyciem odpowiednich technik pozbędzie się wszelkich nacisków, które powstawały u dziecka od momentu porodu. Główną metodą leczenia osteopatycznego w przypadku problemu refluksu u niemowląt będzie osteopatia krzyżowo-czaszkowa. Pomaga ona zidentyfikować i leczyć wszelkie możliwe problemy związane z trudnym porodem, karmieniem niemowlęcia i refluksem. Jeśli więc twoje dziecko odczuwa jakikolwiek dyskomfort, konsultacja z wykwalifikowanym osteopatą może być dobrą opcją. Osteopaci są także przeszkoleni w zakresie kierowania do innych specjalistów w razie potrzeby. Leczenie osteopatyczne może na przykład wspomagać proces karmienia piersią, w wyniku współpracy z konsultantem laktacyjnym.

Zapraszamy na konsultację

Refluks jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem dla dziecka i dla jego zmartwionych rodziców. Powoduje ból i niespokojność. Jednak dzięki starannemu i fachowemu badaniu oraz odpowiednim zabiegom osteopatycznym, może zostać wyleczony.

Osteopata dzieci i niemowląt Kraków

Adres: Centrum Osteohelp.pl
ul. Bolesława Limanowskiego 15/13,
30-551 Kraków

Godziny pracy

Sprawdź grafik

Rejestracja

Telefon: 884 055 955

E-mail

[email protected]