14.7 C
Kraków
czwartek, 12 września, 2024

Bóle głowy, zawroty, migrena

Częste bóle głowy to dolegliwość, która wpływa negatywnie na jakość życia wielu ludzi. Choć istnieje wiele sposobów leczenia, coraz więcej osób decyduje się na osteopatię. Dlaczego? Osteopatia może pomóc w złagodzeniu bólu i zmniejszeniu częstotliwości występowania bólów głowy, a także pomóc w identyfikacji i rozwiązaniu przyczyn problemu.

Ból głowy może mieć bardzo wiele przyczyn. Pierwszym krokiem w rozróżnieniu jest podstawowy dwupodział:

  • Bóle pierwotne (np. klasterowe, napięciowe, migrenowe)
  • Bóle wtórne

Ciężko jest podać jednoznaczną przyczynę bólu z kategorii ‘bóle pierwotne’. Przeważnie są to tzw zaburzenia egzogenne. Natomiast bóle wtórne są konsekwencją przeróżnych zmian chorobowych. Szczególnie niepokojące mogą gdy występują następujące objawy towarzyszące:

  • zaburzenia widzenia
  • zaburzenia mówienia
  • wymioty
  • nudności
  • gorączka
  • sztywność karku

Warto zauważyć, że jakość życia pacjentów skarżących się na dolegliwości bólowe głowy ulega znacznemu obniżeniu. Najczęstszym sposobem radzenia sobie z przewlekłym bólem głowy niestety nadal jest farmakoterapia. Taki sposób radzenia sobie z problemem skupia się na uśpieniu objawów nie znajdując ani nie rozwiązując jego przyczyny.

bóle głowy osteopatia Kraków

Zapraszamy na konsultację

Często odczuwasz ból głowy? Cierpisz na migrenę? Masz zawroty głowy, szumy w uszach, czujesz ciągłe zdenerwowanie, nadmierne napięcie mięśniowe? Masz zaburzenia snu, obniżoną odporność? Umów się na konsultację. W trakcie konsultacji dowiesz się czy Twoje dolegliwości mogą zostać poddane terapii.

Pozbądź się BÓLU GŁOWY i MIGRENY

W jaki sposób powstaje ból głowy?

Nocyreceptory obwodowe zostają pobudzone przez jakiś czynnik, który intensywnie wpływa na drogi układu nerwowego odpowiedzialne za odbieranie bodźców bólowych. Nie da się skutecznie pozbyć bólu głowy jeśli czynnik oddziałujący w wyżej wymieniony sposób na organizm nie zostanie zidentyfikowany.

Gdzie między innymi może być zlokalizowany ból głowy?

  • W stopie. W przypadku płaskostopia zmienia się postawa ciała a co za tym idzie napięcia w ciele, co w konsekwencji może powodować ból głowy.
  • W stawie skroniowo-żuchwowym. Przeciążenia tego obszaru często przyczyniają się do powstawania uporczywych epizodów bólu głowy, które często mylone są z migreną.
  • W szyi. Wszystko co dostaje się do czaszki musi przebyć drogę przez szyję. Dlatego każde, nawet błahe zaburzenie w tym miejscu może powodować dolegliwości bólowe w obrębie głowy.
  • W kolanie. Dysfunkcje kolana przyczyniają się do patologii kręgosłupa a co za tym idzie, zaburzają przepływy i równowagę co przyczynia się do bólu głowy.
  • W przyczepach mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Znajdują się w obrębie tułowia i głowy. Długotrwałe przebywanie w pewnych pozycjach powoduje trwałe zmiany obszaru obręczy barkowej. W efekcie, mogą wystąpić silne bóle głowy.
  • W kręgosłupie. Prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa zapewniają jego naturalne krzywizny i sąsiadujące struktury. Kiedy dochodzi do urazów lub dysfunkcji związanych z kręgosłupem napięcie mięśni szyi zmienia swoje natężenie co często przekłada się na dolegliwości bólowe głowy.
  • Postawa oraz oddech. Nieprawidłowe użycie przepony w trakcie wdechu angażuję więcej mięśni wdechowych obszaru szyi podnoszących klatkę piersiową. Przy każdym wdechu praca tych mięśni potęguje napięcie w strukturach górnego otworu klatki piersiowej oraz szyjnych. Znacznie pogarsza to proces ukrwienia struktur wewnątrzczaszkowych. W konsekwencji, pacjenci skarżą się na bóle głowy.

Naturalne metody leczenia bólu głowy

W jaki sposób na ból głowy pomoże nam osteopata?

Zazwyczaj tak się zdarza, że źródło bólu bardzo często znajduje się poza miejscem gdzie ten ból występuje. Dlatego, jeśli u pacjenta nie stwierdzono urazu(jako powód dolegliwości) to powinno się szukać przyczyny w strukturach anatomicznych człowieka np. w kręgosłupie, szyi lub powiązanymi z nimi tkankami miękkimi czy trzewiami. W końcu ludzkie ciało tworzy funkcjonalną całość, strukturę gdzie wszystkie układy i tkanki są ze sobą połączone. Jena dysfunkcja może wywołać lawinę kolejnych. Najważniejszą rolą osteopaty jest ewaluacja, która dysfunkcja jest pierwotna- a co za tym idzie- kluczowa, bowiem to właśnie tą dysfunkcję należy najpierw poddać terapii. Następnie, doświadczony osteopata oceni również pracę układu autonomicznego. Pacjenci cierpiący na bóle głowy nierzadko są przestymulowani współczulnie. Stwierdza się wtedy zwiększone napięcie mięśniowe utrzymujące się we współczulnej części układu nerwowego autonomicznego. W efekcie, dochodzi do podwyższenia ciśnienia krwi oraz nadmiernego obkurczania naczyń krwionośnych, co często jest przyczyną bólów głowy.

Gabinet osteopatii Kraków

Adres: Centrum Osteohelp.pl
ul. Bolesława Limanowskiego 15/13,
30-551 Kraków

Godziny pracy

Sprawdź grafik

Telefon

Telefon: 884 055 955

E-mail

[email protected]