W ostatnich latach coraz większa ilość pacjentów uskarża się na następujące dolegliwości lub na wiele z nich jednocześnie:
Dysfunkcje w obrębie układu pokarmowego
Choroba wrzodowa, bóle brzucha, niewydolność wątroby
Narastające problemy z prawidłową fizjologią bywają powodem ogromnego dyskomfortu u osób narzekających na nie. Coraz częściej ludzie chorują na tzw. Zespół jelita drażliwego. Szukając powodu lekarze najczęściej wymieniają poniższe:
- infekcje przebyte w przeszłości
- zaburzenia hormonalne
- przebyte traumy
- stresujący tryb życia
- negatywne bodźce natury emocjonalnej np. niepokój, złość lub strach
- zaburzenia w obrębie mikroflory bakteryjnej
Częstą przyczyną gorszego samopoczucia ze względu na pogorszenie pracy jelit może być niewłaściwe funkcjonowanie innych narządów w ciele człowieka. Tłumaczą to faktem, iż w ciele człowieka wszystko jest połączone i żaden jego element nie działa ‘samodzielnie’, odłączony od całej reszty narządów. W końcu udowodniono, że organizmy rozwijają się z jednej komórki.
Czy zmagasz się z nawracającymi problemami żołądkowo-jelitowymi? Nawracające bóle brzucha, biegunki, zaparcia i wzdęcia, a także zawroty głowy i obniżona odporność? Umów się na wizytę, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc.
Układ nerwowy a praca układu pokarmowego
Lekarze zwracają również uwagę na rolę układu nerwowego w pracy jelit. Autonomiczny układ nerwowy kontroluje pracę jelit regulując funkcję trawienia. Jako ciekawostkę osteopaci zauważają zależność między porą dnia a dolegliwościami związanymi z jelitami wskazującą na związek z autonomicznym układem nerwowym. W nocy, ośrodek odpowiedzialny za odczuwanie bólu jest mniej aktywny co sprawia, że objawy związane z jelitami wyciszają się. Warto też dodać, że jelito grubo często nie może wystarczająco szybko zadbać o wchłonięcie wody z pokarmu. Taka sytuacja skutkuje biegunką. Wspomniana fala perystaltyczna jest zazwyczaj efektem stresu. Jak wiadomo, emocje i stres przetwarzane są w układzie nerwowym.
Układ oddechowy a praca układu pokarmowego
Kiedy człowiek oddycha porusza się jego przepona. W efekcie przesuwają się również jelita. Doświadczony osteopata jest w stanie po wnikliwym badaniu zdiagnozować problemy związane z jelitami jako efekt zaburzonego funkcjonowania przepony. Przykładowo, kiedy w przeponie jest zbyt duże napięcie uciska ona naczynia limfatyczne, krwionośne oraz nerwy co zaburza ich pracę.
Układ krążenia a praca układu pokarmowego
Kiedy w skutek stresu dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych cierpią na tym organy odpowiedzialne za trawienie. Za mało krwi w jelitach powoduje sytuacje niedokrwienia co w efekcie prowadzi do skurczu. Tworzy się stan zapalny a pacjent czuje nasilający się, uporczywy ból. Taka sytuacja wymaga terapii aby krew pełna tlenu mogła dostać się do jelit a krew, która w nich zalega mogła zostać odprowadzona.
W jaki sposób może pomóc nam terapia u Osteopaty?
- Za pośrednictwem pracy na obwodowym oraz centralnym układzie nerwowym można wykorzystać tzw techniki trzewne.
- Osteopata zdiagnozuje oraz unormuje przeróżne dysfunkcje oraz napięcia w obrębie kręgosłupa, mięśni, powięzi, czaszki oraz narządów mających wpływ na jakość przewodnictwa i regulacji autonomicznego układu nerwowego.
- Osteopata może również pracować z dnem miednicy oraz przeponą pacjenta.
- Pobudzając układ krążenia a w konsekwencji poprawiając pracę serca.
- Wspomaganie pracy łańcucha mięśniowo-powięziowego.
- Redukcja napięcia w przeponie aby przywrócić prawidłową pracę organizmu.
- Wspomaganie ukrwienia jelit.
- Drenaż żylny
- Wspomaganie ukrwienia tętniczego
- Obniżanie pobudliwości układu współczulnego
Ponadto, osteopata po wnikliwej diagnozie często współpracuje z lekarzami innych specjalizacji (np. psychiatrą, gastrologiem, dietetykiem lub endokrynologiem). Takie działania mają na celu globalne podejście do schorzenia i zapewniają skuteczne leczenie dolegliwości pacjenta.
Warto też zwrócić uwagę na gałąź osteopatii koncentrującej się na trzewiach człowieka. Tzw osteopatia wsiceralna skupia się na odcinku biegnącym od przełyku, następnie przechodzącym przez przeponę, kolejno przez wątrobę aż po okrężnicę. Wymieniona działka osteopatii oferuje pomocne techniki manualne doskonałe w terapii wrażliwych i delikatnych trzewi. Przy regularnym uczęszczaniu na terapię znikają dokuczliwe objawy a wymienione narządy regenerują się i przywrócone jest ich prawidłowe działanie.